İMPLANT

                        İMPLANT NEDİR?

   İmplant terimi ağırlıklı olarak diş implantları (dental implant) için kullanılsa da, genel tıpta veya sağlık sektöründe implant denildiğinde, organların ya da organ ünitelerinin vücuttaki görevlerini yerine getirmek veya görevlerine destek olmak için üretilmiş yapay materyallerin tümü anlaşılır.
   Dental implantlar veya Türkçe karşılığı ile diş İmplantları ise, çeşitli nedenlerle eksilen dişlerin estetik ve fonksiyonunu yeniden kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen genellikle titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir.
 
İmplant Diş

                                     Neden İmplant ?

   Diş hekimliğinin günümüzde geldiği aşamada, diş eksikliği durumlarında doğal dişin yerini alabilecek en iyi diş tedavisi seçeneği tartışmasız diş implantlarıdır. Diş veya köprü yapmak için dişlerin kesilmesine gerek yoktur. İmplant tedavileri yapılmak suretiyle diş dokuları maksimum düzeyde korunmuş olur.

                                          İmplant Kemik Kaybını Önler

   Dişlerin çekilmesi veya herhangi bir nedenle kaybı halinde, dişleri tutmak için kemiğe gerek kalmaz; kemik, erime ve yıkım sürecine girer. İmplant, çene kemiğinin erimesini ve küçülmesini engeller.
   Özellikle, alt çenedeki dişlerin kaybı nedeniyle total protez kullanılan hallerde, zaman içinde proteze destek sağlayan kemiğin erimesiyle birlikte, protezin tutuculuğu azalır ve protezden beklenen fayda azalır.

  

                                       İmplant Tad Almaya Olanak Verir

   Üst çenedeki dişlerin kaybı nedeniyle protez kullanma durumunda ise, protez damağı örttüğü için kişiler yeteri kadar tad alamazlar, ayrıca protez mide bulantısı sorunu yaratır. İmplant, bu tür problemleri ortadan kaldırır.

   Özellikle total protez kullanılması durumunda, yaşın ilerlemesiyle birlikte kemik erimesine bağlı olarak protezlerin tutuculuğu azalır. Haslara protez (takma) dişlerini kullanmakta zorlanırlar. Yemek yeme ve konuşma sırasında protezlerin çıkardığı sesten rahatsız olur, kendisini yaşlı hisseder. Buna karşın, implant üstü protezler hareket etmediği ve doğal dişe en yakın çözüm olduğu için yeme, içme, konuşma ve estetik fonksiyonunu tam olarak yerine getirir. Bu durum, hastalara psikolojik destek sağlar.

İmplant Diş