MERAK ETTİKLERİNİZ

   Kanal tedavisi yapılan dişin ömrü ne kadardır? 
  
  Kanal tedavisi dişin çekilmesini önlemek için yapılan ve dişe son şansını veren bir tedavidir.Canlı organizma üzerinde yapılan hiçbir tedavinin ömrü veya garantisi olmadığı gibi, kanal tedavisine de bir ömür biçmenin doğru olmadığı kanaatindeyim.Ancak uygun şartlarda yapılan bir kanal tedavisi sonucunda dişin ömür boyu ağızda fonksiyon görmesi mümkündür. Ayrıca kanal tedavisi yapılan dişlerin doğal dişlerden daha kırılgan olduğuda unutulmaması gereken önemli hususlardan.

   Kanal tedavisinin riski var mıdır ? 
   Her tedavinin riski olmasının yanı sıra düzgün ve kurallarına göre yapılan bir kanal tedavisinin başarısı ortalama olarak %90 - %95'in üzerindedir. Kanal aletinin tedavi sırasında kök içinde kırılması veya kök kanallarının tam olarak temizlenememesi (kök tıkanması vb.) durumunda, tekrar kanal tedavisi denenir başarılı olunmazsa cerrahi yönetmeler ile diş kurtarılmaya çalışılır.
   Kanal tedavisi esnasında ağrı duyar mıyım ?

   Bu işlemler yapilirken lokal anestezi altında çalışıldığından hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Sadece bazı durumlarda anestezi sağlanamayabilir (akut enfeksiyon varlığında) bu durumda ilaç kullanılması gerekebilir, fakat bu çok nadir görülen bir durumdur.

   
   
İmplant tedavisi rahat ve güvenli bir uygulama mıdır?

   İmplant tedavileri uzman bir ekip ile tam steril ortamda yapıldığı müddetçe güvenilir ve rahat bir uygulamadır. 

   İmplant tedavilerinin bir ayağını cerrahi işlem oluştururken diğer ayağını protez işlemi oluşturmaktadır. Bu nedenle protez uzmanı ile ağız diş ve çene cerrahisi uzmanının birbiri ile uyum içerisinde çalışması çok önemlidir.

   İmplant kimlere uygulanabilir?

   İmplant tedavisinin başarısı, çene yapısına ve çene kemiğinin yeterliliğine bağlıdır. Yeterli kemik yoğunluğu bulunmayan hastalara yoğunluğun az olduğu bölgelere yapay kemik tozu uygulaması yapılarak implant operasyonları gerçekleştrilmektedir. 

   İmplant tedavileri için üst yaş sınır bulunmamakla birlikte, 18 yaşını doldurmuş yani kemik gelişimini tamamlamış tüm hastalara implant tedavisi uygulanabilir.

   

   İmplant operasyonu sırasında acı hissedilir mi?

   İmplant operasyonu sırasında ağız içine yapılacak lokal anestezi sayesinde hasta ağrı ya da acı hissetmemektedir. Operasyon sonrasında hissedilebilecek ağrı ise, günlük hayatta kullanılan herhangi bir ağrı kesici ile geçebilmektedir. 

   

   İmplantların ağız içine yerleştirilmesi ne kadar sürer?

   İmplant operasyonunun süresi ağız içine yerleştirilecek implant sayısına göre değişmekle birlikte, bir implantın yerleştirilme süresi yaklaşık 15-20 dakikadır.

 

   Diş çekimi yapıldıktan hemen sonra implant yapılabilir mi?

   Bu konu ile ilgili 2 farklı uygulama vardır. Çekim yerinde herhangi bir iltihap ya da defekt yok ise, hemen o bölgeye implant yapılabilir. Ancak çekim yerinde herhangi bir defekt var ise, bu bölgeye yapay kemik tozu uygulaması yapılarak yaklaşık 2 ay kadar bekleyerek ve çekim yerinin iyileşmesi beklenmelidir.