DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

DİŞ TAŞI


   Plak, dişlerimizin üzerinde ve diş eti çizgisi boyunca sürekli oluşan yapışkan ve renksiz bir bakteri tabakasıdır. Plakların içeriğinde diş çürüklerine ve diş eti hastalığına neden olan bakteriler vardır. Plaklar doğru fırçalama ve diş ipi ile temizlik yapılmazsa temizlenmez ve biriken plaklar sertleşerek diş taşına dönüşür. Diş taşı dişinizin üzerindeki mine üzerine ve diş eti çizginizin altına yapışmış kireçlenmiş ya da sertleşmiş plaktır.
   Ağzımızda sürekli çoğalan bakterilere bağlı olarak herkeste plak oluşur, bu nedenle görülmesi kolay değildir. Diş eti çizgisi etrafında biriken bakteri plağı temizlenmezse dişlerinizin etrafındaki diş etlerinizde iltihaplanma ve tahriş meydana gelir. Bu da diş eti iltihabına yol açabilir (kızarık, şişmiş ve kanayan diş etleri). Diş eti iltihabı tedavi edilmezse ilerler ve diş eti hastalığına ve hatta diş kaybına neden olur.

   Tükettiğimiz birçok yiyecek ve içeceğin artıkları uzun bir süre ağzımızda kalır. Ağzımızdaki bakteriler bu artıklarla beslenir- özellikle de şeker ve karbonhidrat artıkları ile- ve diş yüzeyine saldırabilen asitler üretir. Diş fırçalama ve diş ipi ile temizlik doğru ve etkin biçimde yapılmazsa bu her gün daha çok plak oluşmasına ve biriken bakteri plağı da diş taşı oluşmasına neden olur. Diş taşı, bakteri plağının çoğalması ve daha fazla yapışması için elverişli bir yüzeye sahiptir.
Diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile temizlenmeze, bakteri plağı birikebilir ve içlerindeki bakteriler yalnızca diş etlerinizi ve dişlerinizi değil, aynı zamanda dişleri destekleyen diş eti dokusunu ve kemiği de etkileyebilir.
   Diş taşı, diş eti çizgisi üzerindeyse görülmesi nispeten daha kolay olan mineral birikimidir. Diş taşının en yaygın belirtisi alt ön dişlerlerde ya da diş eti çizgisinde sarı ya da kahverengi izlerdir. Diş taşlarını tamamen temizlemenin tek yolu diş hekiminiz tarafından uygulanan profesyonel diş temizliğidir.

Düzgün bakımla bakteri plağı birikmesini önlemek kolaydır. Bunun için:
  • Dişlerinizin yüzeyindeki bakteri plağını iyice temizlemek için günde en az iki kez, ikişer dakika dişlerinizi fırçalayın.

  • Diş fırçanızın erişemeyeceği dişlerinizin arası ve diş eti çizgisinin altı gibi yerleri temizlemek için dişlerinizi her gün bir kez diş ipi ile temizleyin.

  • Şekerli ve nişastalı yiyecekleri ve özellikle de yapışkan atıştırmalıkları azaltın.

  • Her yıl en az iki kez profesyonel diş temizliği ve muayene için diş hekiminizi ziyaret edin.

   Dişlerin özellikle tartar (diş taşı) oluşumunu önleyici diş macunları ile doğru şekilde fırçalanması ve diş ipi kullanımı plak ve diş taşı birikimini azaltmak için gereklidir. Diş taşı bir kez oluştu mu, yalnızca diş hekiminiz tarafından profesyonel yöntemlerle temizlenebilir.
   Doğru bir tedavi uygulanmazsa, diş taşları ve bakteri plağı diş çürükleri, diş eti hastalığı ve diş kaybı gibi bir dizi soruna yol açabilir. Günde iki kez diş fırçalamak ve bir kez de diş ipi ile temizlemek, diş hekimini yılda iki kez düzenli olarak kontrol ve profesyonel diş temizliği için ziyaret etmek önemlidir.