Sağlığımız, Temiz Diş ve Ağızda Başlar!

Ağız sağlığı genel vücut sağlığı açısından çok önemlidir. Ağız sağlığımızın iyi olmaması sadece ağzımızı değil tüm vücudumuzu olumsuz etkiler...

      Ağız sağlığı genel vücut sağlığı açısından çok önemlidir. Ağız sağlığımızın iyi olmaması sadece ağzımızı değil tüm vücudumuzu olumsuz etkiler. Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağız bakımı iyi yapılmazsa ağız sağlığı bozulur ve vücuttaki diğer organlarda etkilenebilir. Ve dişler vücutta sürekli bir enfeksiyon odağı haline gelebilir. Diş ve dişeti hastalıkları çok önemli olmasına rağmen hayatı doğrudan tehdit etmediği için maalesef gereken hassasiyet gösterilmemektedir. Ağız sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihabıdır. Vücudumuzda ağız ve diş sağlığının tam olabilmesi için; ağız ve dişlerde yapısal ve işlevsel herhangi bir bozukluğun olmamasının yanı sıra ağız ve dişlerin görevlerini tam olarak yapabilmesi gerekmektedir. Vücudumuzun tümünde olduğu gibi ağız sağlığımızın korunması açısından da erken tanı çok önemlidir. Bunun için 6 ayda bir diş hekimine başvurmak gerekmektedir. 
      Ağız ve diş sağlığının korunması için dikkat etmemiz gereken hususlara gelince; 
  • Her akşam yatmadan önce ve öğünlerden sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Diş araları için diş ipi ve diş arası fırçası kullanılmalıdır. Kürdan vb. şeyler diş aralarında sokulmamalıdır. 
  • Sürekli yumuşak besinler tüketilmemeli, çok soğuk ve çok sıcak besinler yenmemelidir. Aşırı şekerli ve tatlı yiyeceklerden, asitli içeceklerden kaçınılmalı, fındık ceviz gibi yiyeceklerin kabukları dişlerle kırılmamalı, elma ve havuç gibi sert yiyecekler dişlerin yüzeylerini temizlediği  için ısırılarak yenmelidir.
291 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın